Artykuł

Czy warto kupić zmywarkę?

  • 01 listopada, 2017

Często przy zakupie swojej nowej wymarzonej kuchni projektanci pytani są o sens zakupu zmywarki. Czy warto? Czy jest to opłacalne? Jeśli tak to na jaką wielkość, na jakie funkcje należy zwrócić uwagę? Częstym pytaniem jest również pytanie o cenę. Postaramy się pomóc w tym problemie.
Zmywarki mają niezwykle wiele zalet. Dzięki temu, iż nie są już one uznawane za towar luksusowy, a oferta dostępnych na rynku modeli wciąż rośnie, korzystać może z nich już tak naprawdę każdy.
Zalety zmywarek:
– oszczędność czasu
– oszczędność wody
– suszą naczynia
– nie narażają na wysuszanie skóry dłoni
– umożliwiają wybieranie odpowiedniego programu zmywania, co dodatkowo zwiększa efektywność ich wymienionych tu jako pierwsze zadań
Wady zmywarek:
– koszty, które trzeba ponieść w związku z zakupem zmywarki (ceny zaczynają się od ok. 1.000 zł)
– dodatkowy hałas, jaki zmywarka robi przy pracy (choć dużo modeli dostępnych na rynku jest bardzo cicha)
– dodatkowe zużycie prądu tytułem jej wykorzystywania
– brak pewności, że wszystkie naczynia po pełnym procesie mycia i suszenia będą czyste
– ograniczenie wolnej przestrzeni w kuchni
Kupując zmywarkę musimy myśleć o tym, iż nie jest to tylko jednorazowy wydatek, ale zakup, który będzie miał wpływ na domowy budżet oraz wiele innych aspektów życia codziennego przez wiele lat. Warto więc zwrócić uwagę na klasę energetyczną, zmywania i suszenia, rozmiar i pojemność, ilość oraz rodzaj funkcji, panel oraz cenę.
Klasa energetyczna jest niezwykle istotnym elementem określającym jakość i przydatność danej zmywarki – informuje o jej wydajności w kontekście zużywania prądu, tj. określa stosunek ilości pracy zmywarki do prądu, jaki do jej wykonania jest potrzebny. Zmywarki o klasie energetycznej A są najbardziej efektywne i – każda kolejna litera wiążę się ze spadkiem tej efektywności. Modele zmywarek, które plasują się w kategorii A mogą zużywać nawet do 70% mniej energii elektrycznej niż te z klas najniższych. Klasa energetyczna A+++ oznacza zmywarki najbardziej wydajne, korzystanie z których jest najmniej, w dłuższej perspektywie, kosztowne.
Należy zwrócić uwagę na jeden z dwóch rodzajów systemu suszenia w zmywarce: w suszeniu statycznym woda znajdująca się na naczyniach paruje (ze względu na wysoką temperaturę wewnątrz zmywarki), a w kondensacyjnym paruje, krąży po wnętrzu zmywarki, by w końcu skroplić się na jej tylnej ścianie.
By zmywanie było efektywne i bezpieczne, a więc zmywarka dobrze spełniła swoje zadanie, należy przestrzegać kilku prostych reguł. Do zmywarki lepiej nie wkładać:
– przedmiotów drewnianych
– przedmiotów z blachy, żeliwa i materiałów termoplastycznych
– naczyń srebrnych i złoconych
– naczyń bogato zdobionych
– kryształów
– przedmiotów z elementami klejonymi
Zmywarki są urządzeniami zapewniającymi wygodę, komfort i oszczędność czasu. Duża ilość funkcji pozwala na mycie niemal wszystkich naczyń, niezależnie od stopnia ich zabrudzenia. Mycie naczyń w zmywarce może okazać się bardzo opłacalne, gdyż wykorzystywana jest do niego dużo mniejsza ilość wody oraz często energii elektrycznej.

Jedna odpowiedź do “Czy warto kupić zmywarkę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *