Artykuł

Blat drewniany w kuchni

  • 01 listopada, 2017

Kuchnia jest sercem domu, zaś najważniejszym elementem mebli kuchennych jest blat. Wykonujemy przy nim tak wiele czynności, że lista substancji, na które powinien być odporny, jest naprawdę długa. Na dodatek musi również „wyglądać” oraz zaakcentować charakter całego pomieszczenia.

Drewniany blat utożsamiany jest z prestiżem oraz elegancją, dodaje ciepła, pięknie wygląda. Dobry blat kuchenny powinien być przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę oraz wysoką temperaturę. Bardzo ważne aby przy wyborze takiego blatu kierować się przede wszystkim rodzajem oraz twardością drewna, warto zdecydować się na materiał twardy jak np. dąb, buk, jesion. Stanowczo odradzamy sosnę czy topolę. Możemy oprócz naszych rodzimych materiałów wybrać blaty egzotyczne jak wykonane z mahoniu, teaku czy marbau. Będą trwalsze przede wszystkim ze względu na strefę klimatyczną z jakiej pochodzą. Niestety idzie za tym wyższa cena.
Wybierając blat drewniany, kierujemy się względami estetycznymi oraz wytrzymałościowymi. Pozostaje pytanie czy ma być to blat lity czy klejony. Klejonka drewniana będzie bardziej odporne na działanie czasu i czynników zewnętrznych. Nie ulegnie wypaczeniom, nie popęka. Blat lity nada jednak kuchni rustykalnego charakteru.
Decydując się na blat drewniany należy pamiętacz o minusach posiadania właśnie takiego materiału w kuchni. Nie będzie on tak wytrzymały jak kamień, kwarc czy blat HPL. W przypadku blatu olejowanego musimy raz na jakiś czas dokonać konserwacji. Zaletą jest, że w każdej chwili możemy to wykonać, wielokrotnie możemy go odnawiać. Wystarczy, że zniszczoną wierzchnią warstwę zeszlifujemy a następnie zaimpregnujemy ponownie i będziemy mogli cieszyć się znowu „nowym” blatem.

Blat drewniany jest elementem prestiżowym, pięknie się prezentuje, bardzo łatwo możemy dopasować go do naszej kuchni. Przy doborze musimy kierować się nie ceną ale jakością wyrobu a po zakupie co jakiś czas pielęgnować go. W naszych aranżacjach postaramy się pokazywać przykłady ciekawych realizacji z użyciem tego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *